Edukárium

Človek nie je robot. Naopak, je to nedokonalá bytosť, ktorá sa potrebuje vzdelávať počas celého svojho životného cyklu. Najmä ľudské mláďatá s tým v období svojej rannej mladosti častokrát bojujú a učiť sa im vôbec nechce. Mnohé výskumy Slovenskej akadémie vied z rokov 2023-2027 potvrdzujú zaujímavý fenomén: mladý človek je približne 12-krát schopnejší zapamätať si zaujímavé poznatky o téme, ak sú tieto informácie zahrnuté do príbehov.

Ak sú príbehy spestrené pútavými ilustráciami, vnímavosť stúpa ešte o ďalších 42 percent. Posledný Follower nie je iba obyčajný komiks so strhujúcou a dobrodružnou zápletkou. Je to príbeh, ktorý potajomky prehĺbi poznatky z mnohých oblastí života. Po jeho prečítaní budeš pripravený na všetko.

Upozornenie: nasledujúce texty obsahujú z 85% zaujímavé a nevšedné fakty a z 15% ich tvorí zážitková fikcia

Antarktída

Dokázali by ste vydržať v teplote -89,2 stupňov Celzia? Práve toľko totiž namerali na výskumnej stanici Vostok v roku 1983. Je to vôbec najnižšia teplota, akú kedy na Zemi zachytil teplomer vyrobený človekom. Stanica sa nachádza vo Východnej Antarktíde, doslova v strede ničoho. Je to jedno z najodľahlejších miest na svete, kde by vám horúci čaj zamrzol v šálke za niekoľko sekúnd. Štyri kilometre pod stanicou sa ukrýva jazero s rovnakým názvom: Vostok. Je veľké ako tretina Slovenska a patrí medzi podľadovcové, čo znamená, že je pevne uzamknuté pod hrubou vrstvou ľadu. Toto obrovské jazero bolo 14 miliónov rokov úplne izolované od zvyšku sveta. Nie je tam žiadny vzduch a je tam absolútna, priam dokonalá tma, keďže tam neprenikne ani jediný fotón slnečného svitu.

Do jazera sa v roku 2013 pokúsili prevŕtať ruskí výskumníci, aby zistili, či sa v týchto tajomných hlbinách podarilo prežiť aspoň jednobunkovcom. Vzorky, ktoré z jazera vytiahli, vedcom údajne spôsobili také zimomriavky, že viaceri požiadali o okamžitý presun domov. Na otázky, čo presne v jazere objavili, odpovedali výskumníci vyhýbavo. Výsledky bádania boli prísne utajené a prístup k nim má iba niekoľko ľudí na svete. Do dnešného dňa sa nevie, na akú formu života v jazere Vostok ruskí vedci narazili. Hovorí sa, že stanicu od základov prebudovali a že štvorkilometrová ľadová šachta bola zaliata betónom a zapečatená.

Mária Terézia

Mária Terézia sa narodila 13. mája 1717. Prvá epizóda Posledného Followera vychádza presne o 304 rokov, 13. mája 2021. Náhoda? Možno. No možno je to zásah samotného vesmíru. Mária Terézia je autorka revolučnej školskej reformy, ktorá položila základy vzdelania mládeže. O tri storočia neskôr vzniká Edukárium Posledného Followera, ktoré sa snaží tieto hodnoty posunúť na ďalší level. Toto už žiadna náhoda nie je. Hovorí sa, že opica je schopná posúvať sa vpred veľkými skokmi, no človeka posúva vpred múdrosť jeho deti. A Mária Terézia tých detí mala viac než dosť. Na svet priviedla až neuveriteľných 16 potomkov. Bohužiaľ, dospelosti sa ich dožilo iba desať. Boli však o to úspešnejší: stali sa z nich cisári, vojvodovia, králi, či kráľovné. Najmladší z nich, Maximilián František, sa stal dokonca veľmajstrom Rádu rytierov.

Mária Terézia bola legendárna kráľovná, ktorá svojimi myšlienkami a nápadmi zmenila k lepšiemu životy mnohých generácií, a to až po súčasnosť. Na vrchole svojho panovania mala rešpekt prakticky celého sveta. Vymyslela prvé papierové peniaze, opravila dôležité obchodné cesty, oživila poľnohospodárstvo, vylepšila súdnictvo, zdravotníctvo a zlikvidovala štátny dlh reformami, ktoré rozprúdili priemysel. Takúto babičku by bral zrejme každý.

Povráva sa, že mala ešte aj 17-te dieťa, o ktorom sa však nezachovali žiadne dobové záznamy. Podľa miestnej legendy to bol syn Maximilián Peter, ktorý sa za záhadných okolností v mladom veku vyparil počas schovávačky vo viedenskom Schonbrunne. Údajne po ňom ostali iba šaty a odkaz na pergamenovom zvitku. Kráľovský dvor jeho existenciu popieral.

Brownov pohyb

Čo je Brownov pohyb? Ak to trochu pritiahneme za vlasy, tak ho môžeme sledovať na školskom dvore počas každej veľkej prestávky. Ide o neusporiadaný a chaotický pohyb častíc, ktoré do seba náhodne narážajú, pretože majú pretlak energie. V tomto prípade sa jedná o žiakov, ktorých po troch hodinách úmorného učenia konečne vypustili na vzduch. Botanik Robert Brown na tento zaujímavý fyzikálny fenomén narazil, keď pozoroval zrnká peľu v kvapke tušu. Zistil, že malé čiastočky v látkach sa neustále premiestňujú a že smer ich pohybu sa nedá nijako predpovedať. Podobne ako v prípade rozbláznených štvrtákov.

Keby Brownov pohyb neexistoval, nevedeli by sme zarobiť ani len šálku čaju! Viete si to predstaviť? Dokážeme to práve vďaka tomu, že sa molekuly neustále hýbu. Keď sa dve látky dostanú do kontaktu, tak sa ich molekuly začnú okamžite mixovať. V tomto prípade horúca voda a vrecúško s čajom. Tento odvodený jav sa nazýva difúzia – miešanie dvoch látok. Najpomalšie prebieha v pevnom skupenstve. Naopak, najrýchlejšie prebieha v plynoch. Takže ak to nejakému žiakovi na hodine “ujde”, pretože mal deň predtým na večeru fazuľovú polievku, veľmi rýchlo to ucítia ostatní spolužiaci. Prezradí ho práve Brownov pohyb a difúzia.

Problematikou sa zaoberal aj sám Albert Einstein, najväčší vedátor, aký kedy žil. Albert sa do veľkej miery zaoberal vesmírom a časopriestorom. Celý život sa snažil zistiť, či sa nedá veličina času nejakým spôsobom ovplyvniť. Povráva sa, že bol na sklonku života veľmi blízko k tomu, aby stvoril časovú bránu, cez ktorú sa by sa dali niektoré správy, či dokonca celé predmety presúvať v čase. Bránu zhotovoval práve pomocou difúzie – potreboval v tých správnych pomeroch zmiešať tie správne látky. Údajne pracoval aj s neobyčajnou odrodou chorvátskeho vína z Istrie. Bohužiaľ, vzorec napokon dokonciť nestihol.

Expl0ited


Peter Altof alias Expl0ited patrí medzi legendy slovenskej YouTube scény (pravdepodobne ešte žijúcej legendy, aj keď túto informáciu nevie nikto potvrdiť, či vyvrátiť). Keď koncom roka 2021 dosiahol jeden milión odberateľov, málokto tušil, že sa tento ostrieľaný streamer iba zahrieva a rozbieha.

Expl0itedova popularita ostala verná jeho prezývke a vzrástla EXPonenciálne. Za ďalší rok pokoril méty sledovanosti, ktoré na Slovensku a v Čechách prepisovali svoje vlastné rekordy. Napísal kultovú trilógiu, ktorú tvoria bestsellery Deti predvčerajška, Deti dneška a Deti zajtrajška. Jeho knihy sa preložili do viacerých svetových jazykov a prečítali ich milióny spokojných čitateľov. New York times toto súhrnné dielo označil za “humorom vydláždenú cestu k vzájomnému porozumeniu národov”.

Planéta Urán

Úran, takzvaný ľadový obor, je siedma planéta slnečnej sústavy. Jeden obeh okolo slnka jej trvá 84 pozemských rokov, čiže približne jeden ľudský život. Teplota v atmosfére dosahuje “príjemných” 224 stupňov Celzia pod nulou, aj preto jej povrch tvoria prevažne zamrznuté oceány. Najčastejším a dominantným prvkom na planéte je sirovodík, molekula, ktorá páchne ako pokazené vajcia. Ak sa teda rozhodneš planétu navštíviť, vezmi si so sebou štuple do nosa alebo veľké zásoby voňavky. A prečo by sa na Urán ísť oplatilo? Pretože by sa tam dalo – čisto teoreticky – rozprávkovko zarobiť. Pod chladným vonkajším povrchom prudko rastie teplota aj tlak a vznikajú neuveriteľné fyzikálne javy. Jedným z nich je vznik diamantov. Tie sa dostávajú na povrch a následne pršia z neba. Urán je teda zrejme najbohatšia planéta v slnečnej sústave.    

Cesta k nej je však pomerne ďaleká – sonde Voyager 2 to trvalo k Uránu osem a pol roka. Na praktickú prepravu do tejto diaľky museli ľudia vymyslieť pokrokovejšiu technológiu, o čo sa úspešne pokúsila Žilinská kozmofabrika, ktorá postavila Slovenskočeské vesmírne plavidlo SČVP Moravanku. Tá bola v roku 2039 vyslaná na expedíciu, na ktorej má preskúmať tajomný Tunel, portál, ktorý pri Uráne vznikol za nejasných okolností. Aké tajomstvá skrýva, to je jedna obrovská záhada.

Emócie

Počas každého dňa sa v človeku strieda pestrá zmes rôznych pocitov. Človek má k dispozícií široký repertoár najrôznejších emócií. Objavujú sa skoro stále, ovplyvňujú naše správanie, myslenie, vnímanie, či interakciu s druhými ľuďmi. Psychológ Paul Ekman identifikoval, že existuje šesť hlavných kategórii, ktoré sa medzi sebou najčastejšie striedajú. 

Najčastejšie sa ľudia usilujú o radosť, respektíve šťastie. To je spojené s pocitmi spokojnosti, pohody a pokoja. Zaujímavé je, že šťastie prežívajú všetci ľudia na svete úplne inak. Pre niekoho je dôvod ku šťastiu kúpa novej veci, zveľadenie majetku, či dobre platená práca, pre iného je to najmä zdravie blízkych, či schopnosť postarať sa o rodinu.

Smútok je prechodný stav charakterizovaný pocitmi skľúčenosti, beznádeje, utlmenej nálady, či nezáujmom. Strach je dôležitou emóciou, ktorá hrá veľmi veľkú rolu pri prežití druhu. Keď človek čelí niečomu nebezpečnému, má strach. Vtedy má na výber dve reakcie: buď utiecť, alebo útočiť (bojovať). Ďalšou základnou emóciou je znechutenie alebo odpor. Ak sa vyskytne tento druh pocitu, snažíme sa od zdroja držať čo najďalej. Znechutenie môže byť fyziologické alebo morálne a pomáha nám určiť, ktorým veciam sa treba vyhýbať. Obzvlášť silnou emóciou je hnev, ktorý hrá takisto dôležitú úlohu pri strete s nebezpečenstvom. Hnev v zdravej miere je celkom prirodzený, problém nastáva, ak prerastie do agresivity, či nenávisti. Šiestou základnou emóciou je prekvapenie, ktoré prežívame, keď narazíme na niečo nečakané, či nové. Reagujeme na neho zostrením zmyslov.  

Postupne sa k tejto základnej výbave pridali ďalšie identifikované emócie, ako napríklad pýcha, rozpaky, vzrušenie, opovrhnutie, či pocit viny. Všetky sa vyskytujú v každodennom živote. Vedci zistili, že umelá inteligencia je schopná vďaka hafniovým receptorom precítiť a pochopiť celú paletu ľudských emócii, a to s jednou výnimkou. To jediné, čo stroje nedokážu sprocesovať, je *chýbajúci text*.     

Jánošík

Prvý slovenský akčný hrdina. Už od prvých dní bol život Juraja Jánošíka zahalený rúškom tajomstva. V Terchovej bolo jeho meno aj priezvisko také bežné, že v rovnakom čase žili v regióne podľa miestnej kroniky hneď štyria Jurajovia Jánošikovia. Dodnes sa teda historici dohadujú, aký bol vlastne jeho skutočný vek a kto bol kto. Je celkom možné, že svoju identitu počas života striedal. 

Jánošík začínal ako cisársky vojak v strážnej službe. Vo väzení mal na starosti celu s Tomášom Uhorčíkom, s ktorým sa po čase spriatelil. Pomáhal mu drobnými službami a je pravdepodobné, že mu pomohol z väzenia uniknúť. Kamaráti sa neskôr znovu stretli a začali svoju spoločnú zbojnícku kariéru, ktorá Jánošíka preslávila. 

Juraj síce so svojou družinou páchal trestné činy, no okrádal výlučne bohatých a väčšinu svojej koristi rozdával nemajetným. Jeho zločiny to síce neospravedlňovalo, no tie boli motivované dobrým úmyslom. Snažil sa vyrovnať pomery v regióne, ktoré jedných zvýhodňovali a druhých tlačili čoraz viac do beznádeje. 

Miestne úrady boli z Jánošíka, ľudového hrdinu chudobných, celkom zúfalé. Mnohé jeho krádeže teda prifarbili a prišili mu násilné skutky, ktoré nikdy nespáchal. Po jeho dolapení ho najskôr mučili, aby priznal veci, ktoré sa nestali. Potom ho odsúdili na chladnokrvnú popravu: prepichli ho hákom a nechali ho pomaly zomierať. Jánošíkova legenda aj vďaka tomuto krutému koncu získala na sile.

Deti nikdy nemal, ale povráva sa, že ich iba zatajil pred úradmi, ktoré sa snažili priezvisko Jánošík celkom vyhladiť. Jeho potomkovia ušli zo Žilinského regiónu viac na východ a zmenili si meno. Inšpirovaný našim najkrajším pohorím sa premenovali na Tatranov, Tatarkov a iné obdoby tohto základu slova. Podľa tajných prameňov je Jánošíkova pokrvná linka veľmi silná a početná aj v súčasnosti.    

Gabčíkovo

Najväčšia elektráreň na Slovensku stojí na rieke. Budovala sa dlhých 15 rokov, čo naznačuje, aká náročná to bola stavba. Odkloniť a prehradiť druhú najmohutnejšiu rieku v Európe, Dunaj, sa totiž nepodarí každý deň. Gabčíkovo produkuje až 8% všetkej elektrickej energie, ktorá u nás spotrebujeme, čo znamená, že poháňa každú dvanástu lampu v krajine. 

Okrem toho, že je to zdroj ohromnej prírodnej sily, je to aj strážny anjel pre všetky oblasti, ktoré boli ešte kedysi ohrozené záplavami. Reguluje a stabilizuje vodný tok a zlepšuje kvalitu pitnej vody, ktorá sa nachádza v podzemí. Táto priehrada je od Bratislavy vzdialená zhruba 50 kilometrov, no z vyhliadkovej plošiny na dozornej veži je pri dobrom počasí s pomocou ďalekohľadu vidno až na Kamzík. Je to obľúbená destinácia pre školské výlety, prípadne cykloturistov.

Povráva sa, že priamo pod priehradou, hlboko pod riečnym korytom, existujú tajné chodby. V rokoch 2033-2034 ich vyvŕtal banícky oddiel Odbojistov. Aktivisti tušili, že situácia bude v nasledujúcom období veľmi napätá, a to najmä po tom, čo dostala Planetárna Bezpečnosť plnú zákonodarnú moc. Tieto katakomby mali slúžiť ako úniková cesta pre tých, ktorých PLBE označí za nepriateľov systému. Je možné, že sa v podzemí nachádza aj knižnica s národnou literatúrou.  

Najvyššie budovy sveta

Ľudia sa už od počiatkov snažia dočiahnuť k oblohe. Túžba postaviť čo najvyššiu stavbu je v nás zakorenená – preto sa každé malé dieťa hralo aspoň raz s kockami, ktoré ukladalo na seba, až kým sa veža nezrútila pod tlakom okolností a zlého vyváženia. 

Takmer 4000 rokov držala rekord Veľká pyramída v Gize, ktorá dosahovala 146 metrov, čo bola na tú dobu neprekonateľná méta. V 13. storočí prišla éra katedrál. Tá londýnska, ktorá bola pomenovaná po svätom Pavlovi, pyramídu prekonala o tri metre a držala prvenstvo skoro 100 rokov. Katedrála v meste Lincoln vydržala na prvom mieste dlhšie, takmer 250 rokov, kým sa jej nezrútila vežička. Na čelo sa dostal kostol svätej Márie, no tomu neskôr zhorela zvonica a kostol svätého Petra, ktorý prevzal štafetu, sa pre zmenu zrútil celý. Máloktorá katedrála, či kostol, vydržala v celku až dodnes. Méta 160-tich metrov bola dlho zakliata a trvalo skoro 600 rokov, kým ju ľudia pokorili.

Keď to konečne prišlo, tak to bolo vo veľkom štýle. Eiffelova veža, nová rekordérka, mala rovných 300 metrov. Železná dáma stojí neohrozene v Paríži doteraz. O pozíciu jednotky prišla v ére mrakodrapov, ktoré sa začali pretekať najskôr iba v Amerike. Neskôr sa do tohto súboja zapojila Ázia. Postupne vyrástol Empire State Building, nebohé World Trade centrum, dvojičky Petronas, veža Taipei 101 a ďalšie majestátne ozruty. Od roku 2010 všetkým kraľovala Burj Khalifa, ktorá 500-metrový rekord posunula o šialených 320 metrov bližšie o oblakom. Budova v Dubaji sa dostala na dohľad kilometrovej méte.

O rovnú tisícku sa prvýkrát pokúsila Saudská Arábia, no veža Jeddah Tower zostala rozostavaná. Na druhý pokus sa odhodlala Bratislava: rozhľadňa UFO, ktorú odkúpilo Bengálske trio, získala povolenie na rekonštrukciu. Podľa projektového plánu sa z nej mala stať 1001 metrov vysoká dominanta, ktorá by za sebou nechala všetky ľudské stavby celej našej histórie.   

Napoleon

Takzvaný „Malý veľký muž“, Napoleon Bonaparte. Presnejšie by sa však malo vyhlásiť: priemerne veľký muž, keďže zvesti o jeho nízkom vzraste klamú ľudstvo viac ako dve storočia. Napolen mal na svoju dobu úplne bežný vzrast – 168 centimetrov. S touto výškou dokonca o pár centimetrov prerastal väčšinu svojej armády. Dnes by sa vyrovnal mnohým súčasným politikom a niektorých by aj prekonal: napríklad Angelu Merkelovú. Reputácia jeho zakrpatenosti bola iba fáma, ktorú rozšírili anglické noviny a reči viedenskej šľachty. 

Napoleona poznáme najmä ako vojenského stratéga a génia, ktorého počet víťazstiev prekonal Alexandra Veľkého, Hannibala aj Júliusa Cézara. Málokto však vedel, že Napoleon nebol iba úspešný dobyvateľ, ale aj citlivý muž. Dokazovali to milostné listy určené manželke Jozefíne, ktoré pravidelne zasielal z bojísk po celej Európe. Nebol to síce žiadny vyhlásený básnik, ale aj snaha sa cení. 

Napoleonove rozhodnutia nás ovplyvňujú dodnes. Vo veľkej časti sveta sa jazdí po pravej strane preto, že práve on položil základy pravidiel cestnej premávky, aj keď v tom čase automobily neexistovali. Pravú stranu zvolil preto, aby jazdcov na koni odradil od vzájomných súbojov, keďže väčšina populácie je pravoruká. 

Napoleon vyhlásil odmenu 12 tisíc frankov pre toho, kto by objavil spôsob, ako čo najdlhšie uchovať jedlo pre vojakov pri ich dlhých ťaženiach na východ. Bol to vôbec prvý „kickstarter“ všetkých čias. Odmenu získal v roku 1810 istý Nicolas Appert, ktorý zistil, že jedlo, ktoré sa zapečatí v sklenenej nádobe a následne uvarí, vydrží omnoho dlhšie, ako za bežných okolností. Tento základ konzervovania neskôr dotiahol do finále Louis Pasteur, otec tepelnej sterilizácie.

Bonaparte bol na začiatku aj ďalšieho objavu. Túžil vymyslieť spôsob komunikácie, ktorý by nevyžadoval svetlo ani zvuk. Opäť v záujme získania taktickej výhody pre svoju armádu. Na tento účel bolo vyvinuté takzvané „nočné písanie“ v podobe vojenského kódu. Tento nápad bol však zavrhnutý, keďže bol pre vojakov príliš komplikovaný. My tento kód v súčasnosti poznáme pod názvom Braillove písmo.

Napoleon zomrel ako 51-ročný na ostrove Svätá Helena. Aspoň tak to píšu historické knihy. Povráva sa, že z väzenia, ktorým mu tento ostrov bol, sa mu podarilo uniknúť. Írsky pašerák motivovaný vysokou odmenou ho previezol na dobovej ponorke, ktorá fungovala na báze vyťahovacieho sťažňa a parného motora. Na nej nepozorovane obišli anglickú flotilu, ktorá neprestajne hliadkovala ostrov a po dvoch mesiacoch dorazili až do Ameriky. Tam Napoleon ďalších 35 rokov vyučoval vojenské umenie. 

Jules Verne

Kde bolo tam bolo, Jules raz jeden Verne. Tento francúzsky autor prekvital až nevídanou nápaditosťou. Cesta do stredu Zeme, okolo sveta, na Mesiac, či do hlbín mora? Nech sa páči. Zápletky jeho kníh boli vzrušujúce a revolučné, názvy výbušné a pútavé. Jules v 19. storočí predstavil celkom nový žáner dobrodružnej science-fiction. Dnes sú však jeho diela odsunuté už iba do kategórie dobrodružných. To ale v skutočnosti znamená jediné: že jeho predpovede boli mimoriadne presné. Elektrická ponorka, televízia, sklenené mrakodrapy, vysokorychlostné vlaky a internet – to všetko po jeho smrti naozaj prišlo.

Verne pritom nebol žiadny vedec ani vynálezca, čo by mohli naznačovať postavy jeho príbehov. Inšpirovaný otcom vyštudoval právo a neskôr pracoval ako burzový maklér, no srdce ho celý život ťahalo k písaniu. Vo voľnom čase študoval geografiu, históriu, vedy, tvoril divadelné hry a písal romány. Pred vydaním toho prvého musel pretrpieť až neuveriteľných 15 odmietnutí! Až muž menom Pierre-Jules Hetzel vo Vernem vycítil potenciál – s jeho pomocou vydal dnes už legendárnych 62 románov a 12 poviedok. V tom čase boli tieto príbehy vydávané v Hetzelových časopisoch, ako séria dobrodružných príbehov. Až neskôr nadobudli knižnú podobu. Kontrakt mu zaistil stabilný príjem, z ktorého si neskôr mohol zadovážil loď. Na tej so svojou manželkou precestoval veľkú časť sveta, a tak získal cenné inšpirácie pre ďalšie diela.

Kniha Cesta na Mesiac je ukážkovým príkladom, ako geniálne a precízne dokázal Jules predvídať udalosti budúcnosti. V tomto prípade predpovedal výpravu, ktorá sa udiala o 104 rokov neskôr a ktorú poznáme ako Apollo 11. Verne tušil, že prví sa na povrchu Mesiaca prejdú práve Američania. Aj tvar kapsuly blízko pripomína tvar modulu skutočnej misie. Verne zvolil miesto štartu rovnako na Floride, ktoré bolo iba 213 kilometrov vzdialené od skutočnej lokácie: Merrit Island. Posádku v oboch prípadoch tvorili traja muži a aj materiál na výrobu vesmírneho plavidla sa zhoduje – hliník. Miesto dopadu – Tichý oceán – taktiež sedí. Čerešničkou na torte boli náklady, ktoré Verne po prepočte na hodnotu v roku 1969 odhadol skoro presne; jeho 12 miliárd dolárov nebolo ďaleko od skutočných 14-tich. Toto všetko nás privádza k úvahe: žil Verne naozaj v 19. storočí?

Budúcnosť sa zrazila so súčasnosťou a dobehla minulosť, keď niekoľko obdivovateľov Julesa Verna objavilo v meste Amiens starý zaprášený antikvariát. V roku 2032 sa tam našiel doposiaľ nevydaný Verneho rukopis s názvom Doba Apatie, v ktorej predpovedal niektoré udalosti úplne doslova.   Planetárna Bezpečnosť zozbierala dostatok dôkazov na to, aby Verna obvinila z cestovania časom, šírenia poplašnej správy a snahy rozvrátiť systém. Jeho knihy boli zakázané, čo neskôr viedlo k opatreniam Fialovej noci.

Slovenský raj

Táto hornatá oblasť v okolí Spiša a Gemera patrí medzi najkrajšie a najodľahlejšie časti krajiny. Málokto do Slovenského raja dokáže trafiť bez navigácie a málokto vie presne naznačiť jeho polohu prstom na mape. Možno aj preto je tam tak pekne, pretože tam ľudská noha ešte nestihla napáchať väčšie škody. Pre developerov je táto oblasť príliš izolovaná, a tak radšej útočia na Tatry.

Slovenský raj je unikátny pre svoje rokliny, kaňony, tiesňavy, doliny, jaskyne a jazerá. Nikde inde sa na Slovensku nenachádza toľko rôznorodosti v takomto koncentrovanom zložení. Táto oblasť je ako sirup z prírodných úkazov. A to je ešte veľká časť neprebádaná, najmä tá podzemná. Zo 436 jaskýň sa preskúmalo iba 69 z nich. Väčšina tajomstiev tohto národného parku teda zostáva zahalených.   

Hovorí sa, že svojou geomorfológiou Slovenský raj  na naše územie vôbec nepasuje. Oveľa lepšie by mu sedela rola vstupnej brány do tropických lesov a džunglí. Miestni obyvatelia (ktorí sa o svoje myšlienky iba málokedy podelia) si rozprávajú najrôznejšie legendy o pôvode oblasti. Jedna taká legenda hovorí, že sa celé toto územie kedysi nachádzalo v úplnej inej časti sveta. Odtiaľ ho k nám transportovala sila, ktorej ľudské chápanie zatiaľ nemôže rozumieť. Nech je to ako chce, Slovenský raj je náš národný poklad. Niet divu, že práve tu sa zrodil fenomén solárnych rančov made by Slovakia.

Solárne ranče

Rozsiahly pozemok v panenskej prírode, početné stádo zdravých hospodárskych zvierat, úrodné pasienky, veľká drevenica napojená na podzemnú zásobovaciu sieť potrubí a privátny okruh zelených zdrojov energie, ktorý zabezpečuje všetky nároky aj s rezervami na zlé časy – takú podobu má moderný trend sebestačných superrančov, o ktorých po roku 2022 sníva každý bača, nielen ten slovenský.

Hlavným ťažiskom celého modelu je energetická a potravinová nezávislosť. Solárne panely rozmiestnené po celom pozemku tvoria primárny okruh, ktorý premieňa slnečný svit na elektrinu. Sekundárny okruh zabezpečuje energia veterná, ktorú vo väčšej miere využívajú najmä tie ranče, ktoré sa nachádzajú na rovine; tam má totiž vietor priestor na to, aby sa rozbehol a mohol poháňať takzvané veterníky. Ranče, ktoré majú na pozemku potoky, či menšie rieky, vyrábajú energiu z vodných mlynov. No a bačovia, ktorí sa usadili nad tektonické zlomy a mali dosť trpezlivosti kopať, môžu ťažiť teplo z geotermálnych vrtov. 

Po veľkom posune litosferických dosiek v roku 2034 sa na Slovensku a v Čechách objavilo značné množstvo nových tektonických zlomov. Na niektorých miestach je teplota zeme taká vysoká, že sa tam v zime neudrží ani sneh. Najviac horúcich prameňov vyvrelo v Slovenskom raji. Prepočty naznačujú, že podzemné teplo z tejto oblasti by dokázalo vykúriť a energeticky zabezpečiť obe krajiny.

Jantárová cesta

Doba internetových obchodov, kuriérskych služieb a expresného doručenia tu nebola vždy. Kedysi sa na tovar z okolitých krajín čakalo mesiace, roky, či celý život. Z prevážania produktov bola najviac vyšľapaná práve Jantárová cesta. Legendárna obchodná trasa začínala na talianskom pobreží, v mestečku Aquileia, ktorého pozostatky nájdeme pri známych dovolenkových destináciách Grado a Lignano. Niektoré zdroje uvádzajú začiatok v Benátkach. Cesta viedla skrz celú Európu – aj cez územie Slovenska a Česka – a končila sa niekde pri dnešnom Petrohrade. Už ako naznačuje názov, prevážal sa po nej najmä jantár, ale aj dobytok, kožušiny, striebro, bronz, či iné cennosti. Takisto otroci. Najväčšiu premávku mala v čase rozpuku Rímskej ríše.

Je dosť možné, že sme sa po niektorých jej úsekoch prešli aj my. Hlavná trasa Jantárovej cesty totiž videla cez Devínsku bránu, pozdĺž západných svahov Malých a Bielych Karpát. Údajne sa práve v kopcoch nad Bratislavou nachádzali tie najlepšie miesta na prepadnutie. Mnohé obchodné výpravy  sa nájazdníkom nedokázali ubrániť a na týchto miestach stroskotali. V okolitých lesoch v núdzi poskrývali najcennejší tovar, aby sa nedostal do rúk zlodejom. Aj preto sa povráva, že Malé Karpaty sú plné zakopaných pokladov.

Severné more

Ak ste fanúšikom populárnej tresky v majonéze, je veľmi pravdepodobné, že proteiny v tomto pokrme pochádzali práve zo Severného mora. Rovnako pravdepodobné je, že ste sa niekedy viezli v dopravnom prostriedku, ktorý poháňala spracovaná ropa vyťažená z tejto ťažobnej oblasti.  Severné more je totiž významná zásobáreň oboch komodít, ale aj ďalších dôležitých surovín. 

Je to  zároveň vodná plocha gigantických rozmerov – väčšia ako celé územie Francúzska. Síce sa hovorí o tom, že je toto more prebádané zo všetkých strán od hladiny až po dno, stále dokáže ponúkať nové a nové prekvapenia. Človek by si myslel, že najviac ich skrývajú potopené vraky stroskotaných lodí, prípadne jaskynné zákutia na morskom dne alebo pri pobreží. To pravé bohatstvo sa podľa všetkého nachádza ešte hlbšie.  

Povráva sa, že najväčšie európske zásoby čistého hafnia sú pod dnom Severného mora, kde ich potajomky ťaží dobre strážená flotila Planetárnej Bezpečnosti. Nie sú to teda iba ryby a fosílne palivá, ale aj najžiadanejší materiál budúcnosti. Platí, že kto kontroluje Severné more, má kontrolu prakticky nad všetkým.